+420 734 620 617 penzion@penzionrozmberk.cz

Pěší turistika

Z Třeboně vedou dvě naučné stezky.

Naučná stezka zdraví Hrádeček, kterou zvládnou i malé děti.
Na okruhu 3,6 km poznáte krásu stromů Třeboňska.

Druhá stezka je Cesta kolem Světa.
Nebojte se, jedná se jen o cestu kolem rybníku Svět se 16-ti informačními zastávkami. Přesto tento okruh je 12 km dlouhý.

Výlety na kole

V cyklotezkami protkané oblasti Třeboňska si vybere každý podle svého kola a fyzických sil. Oblíbená je trasa „okolo Třeboně a Rožmberka přes Starou Hlínu.

Naučná stezka Rožmberk – okruh 22 km seznamuje s rybníky
Naučná stezka Okolo Třeboně okruh 39 km

Při cestě bychom neměli zapomenout se zastavit na nášem největším současném rybníku Rožmberku. A když už jsme tady, můžeme zkusit vidět na jeho hladině zakřivení Země. Půjčíme si loďku a pádlujeme od hráze a někdo se bude dívat s nosem u hladiny, jestli nás ještě vidí. Jinak Rožmberk – Největší rybník v ČR a střední Evropě, postavil jej v letech 1584–1590 Jakub Krčín z Jelčan. Hráz je 2 430 m dlouhá a 12 m vysoká. Dnes je zatopeno 489 ha. Na dvoustupňové, 2,7 km dlouhé hrázi stromořadí mohutných dubů.

Stará Hlína – Přes Lužnici u obce a přes jižní cíp rybníka Vítek vedou dva kamenné inundanční mosty z let 1781 a 1799 o 5 a 12 polích, technická památka.

Třeboň – Město pulzující příjemným životem lázeňského letoviska. Jeho historie sahá až do poloviny 12. stol. V Třeboni zůstal zachován nejen jeden z největších zámků v ČR, ale také historické centrum města s řadou stavebních památek a zachovalým opevněním, dále bývalý augustiniánský klášter, gotický dvojlodní klášterní kostel sv. Jiljí, renesanční kostel sv. Alžběty na periferii města, v přírodním parku mezi rybníky Svět a Opatovický je novogotická Schwarzenberská hrobka – velmi cenná novogotická stavba z let 1874–1877 má řadu zvláštností – a hřbitovní kostel původně pozdně gotický. Lázně vzniklé až v našem století využívají léčebných účinků rašelinových zábalů na pohybové ústrojí.

Výlety Třeboň a Jižní Čechy

Město Třeboň

Město Třeboň leží v nížinné oblasti zvané Třeboňská pánev. Je zároveň centrem Chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervace Třeboňsko. Lázeňství a cestovní ruch se v Třeboni posledních desetiletí rozvíjejí nejdynamičtěji a významnou měrou ovlivňují vzhled a charakter města jako ideálního místa pro relaxaci, odpočinek, zábavu i poučení.Třeboň nabízí spoustu krásných míst k prohlídce. Nenáročná procházka k Swarzenberské hrobce, která se nachází uprostřed anglického parku nebo návštěva zámku Třeboň. Za návštěvu rozhodně stojí místní vyhlášené restaurace s rybími specialitami.

České Budějovice

Uprostřed malebné přírody, ve stínu hory Kleť, v rovině Českobudějovické pánve, se na soutoku řek Vltavy a Malše rozkládá jihočeská metropole České Budějovice. Město založil v r. 1265 český král Přemysl Otakar II.

Historické jádro Českých Budějovic bylo v r. 1980 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Zachovalo si pravidelný půdorys s čtvercovým Náměstím Přemysla Otakara II. o rozměrech 133×133 m, jedním z největších v Čechách, s podloubím a řadou gotických, renesančních a barokních měšťanských domů.

Více informací o městě a dění v něm získáte na www.c-budejovice.cz

Zámek Hluboká

Zámek Hluboká

Se svým souborem staveb a citlivě komponovanou krajinou řadí mezi nejvýznamnější zámecké areály období romantismu v rámci střední Evropy.

Hluboká vstoupila do dějin roku 1285, kdy na panství vládl Vítek, bratr Záviše z Falkenštejna. Po obvinění Záviše z velezrady odmítl Vítek vydat Hlubokou do královských rukou, a tak byl roku 1290 Záviš před Hlubokou popraven.

Mezi další majitele panství patřili Vilém z Pernštejna, Jáchym z Hradce, rod Schwarzenbergů.

Více informací na www.zamek-hluboka.eu

Zámek Jindřichův Hradec

Státní zámek Jindřichův Hradec

Hrad a zámek je jedním z nejkrásnějších a nejmonumentálnějších zámeckých areálů na našem území.

Původní zeměpanský hrad, vybudovaný na skále nad tokem Hamerského potoka a říčkou Nežárkou, byl písemně zmiňován již kolem roku 1200. K nejvelkolepější přestavbě hradu, která proměnila gotický hrad v honosné renesanční sídlo, došlo ve 2. polovině 16. století za vlády posledních pánů z Hradce.

Další majitelé Slavatové a Černínové zámek již významněji nepřestavovali, vybavili jej však množstvím cenného mobiliáře.

Více informací na www.zamek-jindrichuvhradec.eu

Vodní zámek Červená Lhota

Vodní zámek Červená Lhota

Patří k těm nejhezčím zámkům na našem území. Právem ho můžeme označit za pohádkový a o tom svědčí i množství pohádek, které zde byly natočeny.

Zámek leží na hranici Jihočeského kraje, od Třeboně je vzdálený přibližně 44 km a my ho vřele doporučujeme navštívit.

Neobvykle zabarvený červený zámek se zrcadlí v hladině rybníka, uprostřed nějž byl zámek postaven. Kromě návštěvy zámku samotného by mohla turisty zaujmout možnost projížďky na loďkách po zámeckém rybníku. K zámku se váže zajímavá pověst, která vysvětluje rudé zabarvení této gotické stavby, kterou průvodci zámku jistě neopomenou během prohlídky ozřejmit.

Více informací na www.zamek-cervenalhota.eu

Aktuální informace o dění na Třeboňsku a přímo ve městě Třeboň

trebonsko.cz
treboninfo.cz