+420 734 620 617 penzion@penzionrozmberk.cz

Třeboň

Dovolená na Třeboňsku, v kraji rybníků, hlubokých lesů, malebných vesniček usazených v krajině a historických měst je skvělá volba. Psali o něm básníci, malovali jej malíři a krásné zážitky Třeboňsko zanechá i v dnešním návštěvníkovi. Stačí vzít kolo či vhodné boty a vyrazit. Třeboň, nevelké lázeňské město a náš penzion Rožmberk v nedaleké Lužnici má výbornou pozici, kde se ubytovat a odkud můžete vyrážet na výlety a za poznáním.

Třeboň je malebné lázeňské městečko na jihu Čech. Její okolí je pro svou jedinečnost zařazeno na seznamu biosférických rezervací UNESCO. Počátky města sahají asi do poloviny 12. století, ale až ve 14. století, kdy se vlastníky Třeboně a přilehlého panství stali bratři z Rožmberka, tak za jejich vlády město nabylo na významu a bohatství. Rožmberkové v Třeboni založili klášter, udělili městu tzv. právo měst královských a roku 1378 od krále Karla IV. vymohli výsadu na dovoz soli. Největšího rozmachu dosáhla Třeboň v 16. a na počátku 17. století, zejména za vlády posledních dvou Rožmberků, bratří Viléma a Petra Voka z Rožmberka. Z té doby je jeho současná renesanční podoba: náměstí lemované domy s podloubími, zámek se zahradou, i soustava rybníků, které budovali slavní rybníkáři Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan. Toto šťastné období Třeboně skončilo vpády pasovských vojsk, vymřením Rožmberků a několika zhoubnými požáry. Roku 1660 se stali novými vlastníky třeboňského panství Schwarzenbergové, v jejichž držení pak zůstalo až do dvacátého století.

V Třeboni i v okolí jsou ideální podmínky pro letní dovolenou. Ve městě jsou cyklisté vítáni, mnoho hospůdek a cukráren má venkovní posezení a stojánky na kola. Na Masarykově náměstí stojí za návštěvu radniční věž, odkud máte nádherný pohled na červené střechy centra města i výhled do dalekého okolí. Vyberete si z množství turistických tras nebo cyklostezek a můžete vyrazit. Příroda, rybníky, stromy….to vše začíná hned ve městě.

Asi málokde najdeme tolik rybníků na tak malém území. Třeboňsko pokrývá okolo 500 rybníků, z nichž většina byla vybudována v 16. století mistry rybníkářství – Štěpánkem Netolickým, Jakubem Krčnínem z Jelčan a Sedlčan a Mikulášem Ruthardem z Malešova. Největším rybníkem v Česku je Rožmberk o rozloze vodní hladiny 489 ha. Dalšími významnými rybníky jsou Svět, Opatovický, Velký Tisý, Staňkovský a Hejtman. Vodáci pak ocení projížďku po řece Lužnici, kde je i náš penzion Rožmberk.

Tak neváhejte a přijeďte si užít dovolenou na Třeboňsko, nejlépe do našeho Penzionu Rožmberk :-).